دخترک تنهای اجتماعی

من در میان جمع و دلم جای دیگر است...

دین به چه دردی میخوره؟

بنده به عنوان فردی که در زندگی حقیقی به عنوان یک انسان مذهبی یا دین دار شناخته میشوم مسئله ای برایم مطرح است:
آن هم اینکه چرا دین یک عالمه صفت خوب و بد را مشخص کرده و گفته این ها باشید و ان ها نباشید؟
ایا این ظلم نیست؟ خب فطرتا هم خوبی ها و بدی ها را میشناسیم اما ان نقاط ضعفی که دارد از درون ازارمان می دهد دین چگونه میتواند به برطرف کردن شان کمک کند؟
۱۲ نظر
ذهن کوچک
۱۵ خرداد ۱۸:۴۰
این چیزی هست که من دریافت کردم.
دین فقط مثل یه برگ راهنما هست، که اگر بتونی دقیق بخونیش و بفهمیش، شاید بتونی زندگیت رو بفهی. راهت رو مشخص کنی و به اون سمت حرکت کنی، و مهمتر اینکه بفهمی واقعا چی میخوای و بدستش بیاری .
در غیر اینصورت، دین چیز خاصی نیست جز یه سری فرمالیته... اصل زندگی ما آدما اتفاقایی هست که واسمون میافته، آدمایی که باهاشون رابطه داریم، کسایی که عاشقشون هستیم، کاری که بهش علاقه داریم و شرکتی که توش کار می کنیم.
دین هیچ جایی نداره توی زندگی واقعی ماها؛ شاید این یکی از مهمترین دلیل هایی باشه که بشه گفت ما نسل سوخته ایم.

پاسخ :

اتفاقا دین جاش توی زندگی ما میدونید کجاست؟ همونجایی که میاد میگه اقا تو ارتباطاتت حق نداری فلان طور حرف بزنی حق نداری فلان طور نگاه کنی حق نداری سرکارت اونجوری کار کنی باید اینجوری کنی و خب اگه ما از این باید و نباید ها مو به مو پیروی نکنیم و در عین حال بخوایم دین دار هم باشیم پر میشیم از احساس گناه 
اما یه وختی هست من اصلا ویژگی های شخصیتیم ایجاب میکنه مثلا حساس بشم به اینکه کی چی داره یا چی نداره و حرص بخورم و دین فقط میگه نکن بده خب چجوری نکنم من این هستم دبن چجوری میتونه این رو حل کنه؟؟
serek Khatoon
۱۵ خرداد ۱۸:۵۲
سوال من اینه که وقتی یه رذیله انقدر ریشه داره در وجود یه نفر که حتی تبدیل به ویژگی شخصیتی شده‌... با این چه باید کرد😐😐 ظاهرا دستورات اخلاقی دین گاهی حریف این دست ویژگی‌ها نیست...

پاسخ :

دقیقا مسئله همین هست ادمی که از بچگی مثلا دزده اصلا تو اسیب های روانی کودکان داریم که یکی از اختلالات بچه ها دزدی کردنه حالا دینی که نظرش درمورد دزدی اونه چجوری میخواد اینو اصلاحش کنه؟؟
دو حالت داره یا دین راهکاری داره که ما هنوز درش نیاوردیم یا دین راهکاری نداره اما من هنوز امیدوارم که حالت اول باشه و به همین دلیل دین دار موندم
chefft.blog.ir 💞💕
۱۵ خرداد ۱۹:۵۵
باید از دین صفات خوب را بشناسیم و انها را در خود تقویت کنیم، اگر دیندار واقعی باشیم بعد از مدتی فطرتا هرگز به سمت بدی نخواهیم رفت

پاسخ :

صحیح میفرمایید
اما تا حالا به پیچیدگی های ادم ها دقت کردید؟
از صحبتتون احساس میکنم یا یک رشته ی غیر از علوم انسانی خوندید یا تا حالا خیلی ادم هایی که حقیقتا اختلالاتی داشته باشن رو لمس نکردید و در عین حال مایل هستن دین دار هم باشن اما دین به کارشون نمیاد

ضمن اینکه اصلا دین دار واقعی چی هست دقیقا؟؟
ذهن کوچک
۱۶ خرداد ۱۵:۳۷
آخ آخ.. دقیقا از نظر من دقیقا همه دعوا و مشکل آدما با دین سر همون جاهایی هست که دستوراتش رو بر خلاف ذات خودش می بینه.
خوب نگاه کنید متوجه میشید که همه دستورات دین همین جوری هست... بهت اجساس گرسنگی میده و میگه نخور، بهت شهوت میده و میگه نزدیک نشو... بهت ذات تندخو میده و میگه عصبانی نشو!
اونوقت می بینید اینقدر که آدمای توی تاریخ به خاطر همین صفات فردی بدبخت شدن به خاطر هیچ چیز دیگه نشدند!
سخنرانی های استاد پناهیان درباره تاریخ تحلیلی صدر اسلام رو که بخونید می بینید این مساله شخصیت شناسی از اول هم خیلی مهم بوده.
مثلا داریم که طلحه شخصیت بسیار بسیار متکبری بوده.. خب آیا دین و نماز و این چیزا تونسته بوده اون شخص رو عوض کنه؟ خیر!
هر چیزی درمانی داره، درمان تکبر یه چیز دیگست.
مساله اینه که ما به دین به چشم یه داروخانه یا درمانگاه نگاه نمی کنیم. اینطور در نظر نمی گیریم که ما مریضیم و باید بریم علاج خودمون رو از دین پیدا کنیم.
مثلا برای آدم حسود در این درمانگاه توصیه شده که زیاد با اون کسی که بهش حسادت می کنی محبت و خوبی کن! خب چنین طرز فکری کجای زندگی ما هست؟
کدوم یک از آخوندای ما واقعا اینطوری بحث دین رو توی زندگی مردم وارد می کنند؟
مثلا استاد میگفت که طرف میاد پیش من میگه نمازم قضا میشه و من خیلی آدم کاهلی هستم... و من بهش میگم غذای چرب کمتر بخور!
بعله دین باید اینجوری باشه.

پاسخ :

چه جالب با وجود اینکه سخنرانی های زیادی از پناهیان گوش دادم تا حالا اینا رو نشنیدم
لطف می کنید اسم این سخنراینا رو بفرمایید البته کتاب رو ترجیح میدم به سخنرانی اگر کتابی هم میشناسید معرفی کنید
chefft.blog.ir 💞💕
۱۶ خرداد ۱۶:۳۲
بله من ریاضی خوندم
دیندار واقعی کسی هست که حق الناس رو رعایت میکنه و خیر خواه مردمه و به حقوق همه احترام میذاره
از نظر من همین برای دینداری کافیه

پاسخ :

اره برایی یه ادم سالم با شرایط خوب کافیه نه برای یادم با هزار جور مشکل
Maryam
۱۶ خرداد ۲۲:۲۱
سلام 
دین یعنی خلاف آن چه که مردم عمل می کنند 

پاسخ :

سلام
دقیقا با چه منطقی این رو میفرمایید؟؟
Maryam mariyana
۱۶ خرداد ۲۲:۴۸
قصد تحمیل عقیده م رو ندارم 
تو دینی که من به اون اعتقاد دارم همه چیز بی آلایش هست دور از دروغ و تظاهر و ناحقی 
اگر قراه کاری انجام بشه درست انجام میشه طبق تعریف درستش نه تحریفش 
نمیدونم چرا احساس می کنم شما گارد گرفتید ، باز هم تکرار می کنم قصد تحمیل عقیده م رو ندارم 
موفق باشید 

پاسخ :

نه بابا چه گاردی؟ من یه سوال دارم که واسه پیدا کردن جوابش نظر هر کسی رو حاضرم بشنوم

اینکه میفرمایید خلاف انچه مردم عمل میکنند خیلی کلی هست اگر توضیحات بنده رو به دیگر نظرات بخونید دقیق تر متوجه منظورم میشید که مشکل من اساسا با همین کلی گویی های دین هست که نمی فهمم دین دقیقا چجوری میخواد پاسخ بده به ریز مشکلات کسی که اصلا به قول شما میخواد بی الایش و دور از دروغ و ریا عمل کنه اما فرض کنید اختلال شخصیت نمایشی داره از نظر دین این ادم کلا ریاکاره اما این ادم دست خودش نیست که... حالا دین راهکارش برای درمان این ادم چیه که دیگه ریا کار نباشه؟؟
ذهن کوچک
۱۶ خرداد ۲۳:۱۷
توی کانال استاد، در جمع کسایی که طب سنتی کار می کردند بود گمونم... طب اسلامی شاید.
زیاد وارد این بحث نشدند و حدودا سخنرانی یک ساعته بود.
اما خب مثل همیشه عمیق وارد میشن.

پاسخ :

تشکر باشد بررسی کنم اما جز این سخنرانی یک ساعته دیگه چی داریم؟ اصلا چنتا کتاب اول هست؟ همین استاد بزرگوار چه کردن؟ ینی باید روانشناسی بخونید تا خلا این قضیه رو حس کنیدااا
Maryam
۱۶ خرداد ۲۳:۱۷
ساختار شکنی ، دور ریختن باورهای تعریف شده ی غلط 
فکر کنم خلاف جهت آب شنا کردن جواب بده ، واسه خودش زندگی کنه 

پاسخ :

از اونجایی که قصد جدل ندارم خیلییی ممنونم از اینکه نظرات ارزشمندتونو فرمودید اما متاسفانه سوالم همچنان بر قوت خود باقیست☺
:)
۱۷ خرداد ۰۳:۳۵
تولستوی میگوید:
"زندگی بدون دین زندان است"
ما به تجربه دیده ایم که اگر برای یک روزمان برنامه و هدف نداشته باشیم، دچار سردرگمی میشویم و عذاب میکشیم.واقعا چه برسرمان خواهد امد اگر برای یک عمر برنامه نداشته باشیم؟
ما نه تنها به یک مدل زندگی ایده آل نیازمندیم که حتی تعریف یک جامعه ی ایده ال و حرکت به سمت ان برایمان ضروریست. فلاسفه هم از گذشته به دنبال مدینه ی فاضله بوده اند.و الگو گیری و قهرمان زندگی از دیر باز برای بشر مطرح بوده است.
اما از انجایی که عقل و تجربه خطا پذیرند، این خالق ماست که با شناخت تمام جزئیات وجودیمان، بدون هیچ خطایی، جامعه و انسان ایده ال را معرفی میکند. قرآن برای ما نمایی از انسان کامل را بیان کرده و ما را برای حرکت به سمت ان تشویق میکند.

دین برای ما هدف افرینش را بیان میکند:
عبودیت، بندگی، سیرورت، شدن.درست مثل یک دانه که نهایتش رسیدن به یک درخت است ما هم باید به کمال وجودی خودمان برسیم و این کمال وجودی با توجه به استعداد های درونی هر کس متفاوت است.
و هرکس به قدر توانش باید در تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف خود بکوشد.
و در پایان، عملکرد انسان در دادگاه عدل الهی که حتی ذره ای از دیدش پنهان نمیماند،قضاوت میشود.
مهم نیست که وراثت و فرهنگ و نژاد و... ما را در کجای این جهان قرار داده است.مهم میزان مبارزه ایست که ما برای تغییر خود انجام داده ایم و از دیدگاه من تماشای این تغییر آگاهانه از بزرگترین لذت های این جهان است.

پاسخ :

:)
تشکر از توضیحاتتون

این کلی گویی ها گره ای از مشکلات تک تک این انسان ها ایا میتواند بگشاید؟؟
:)
۱۷ خرداد ۱۶:۵۴
منظورتان را از کلی گویی نمیفهمم.
دین اصول کلی و قوانین کلی رشد را بیان کرده است و یخشی از جزییات را ما از سنت گرفته ایم و باقی جزییات را باید خودمان استخراج کنیم.این وظیفه ی اصلی عالمان دینیست نه صرفا امام جماعت بودن و رفع سوالات شرعی و تکرار یک سری احکام.
همانطور که ما حقوق اسلامی را تا حدودی استخراج کزدیم، همانطور که ملاصدارا دین و فلسفه را دریک نقطه به تلاقی رساند، امروز باید برای تمام علوم محاهده ای صورت گیرد و با استفاده از علوم دیگر کشور ها به مدلی شکوهمند رسید.
ارسال این همه جزییات نه در حجم قران قابل گنجیدن است و نه در فهم مردم ان زمان.
پس خداوند به این روش مسیری را قرار داده است تا مردمان هر زمانه با شعار "طلب علم از گهواره تا گور" و "طلب علم از سرزمین های دور" و "عالمان مجاهدند" و... خودشان متناسب با نیازش روزشان، جزییات را بیابند.
کم کاری تک تک ما نباید به پای دین نوشته شود.

پاسخ :

ان شاالله که وضع موجوذ حاصل کم کاری ما باشد
ذهن کوچک
۱۷ خرداد ۱۸:۲۶
خب، باید گفت توی زمینه رشد شخصیت و موفقیت فردی و روانشناسی منبع خوب دینی بر اساس آموزه های اسلامی وجود نداره واقعا! یا حداقل من ندیدم.
مثلا شما کتاب Mindset رو بخونید بهتر از صدتا کتاب تهذیب نفس و مراتب سلوک و این چیزاست که فقط بر میدارند یه مشت حدیث کپی پیست می کنن و زیرشم یه تحلیل آبکی ارایه میدن که صرفا بگن ما هم یه چیزایی اضافه کردیم!
من بیشتر از همین کتاب های غربی به خودشناسی رسیدم تا کتاب های مذهبی!
در کل به نظرم نمیشه به یه منبع تکیه کرد... توئیر، مدیوم، یوتیوب، شبکه قرآن، سخنرانی پناهیان، برایان تریسی و ... همه جا رو باید گشت برای مطلبی که واقعا چیزی هست که تو نیاز داری!

پاسخ :

بله درسته
ممنون از راهنماییتون
راه درازی پیش رو هست...
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
About me
افسرده نیستم از قضا در فضای حقیقی یک انسان سالم، پر انرژی و سرزنده هستم که همیشه در پی چیزی میدود
در میان جمع هم هستم منتها دلم پی افکارم هست پی انچه برایش میدوم و حتی دلم میخواهد پی انی باشد که از همگان ارزشمند تر است برای پیروی
عنوان وب اما باید تشریح شود
تنهام به این معنا که دل به دل کسی نمیدهم در تنهایی های خودم سیر می کنم و بهترین لحظات زندگی ام ان وقت هایی است که با خودم در خلوت ترین نقاط قدم میزنم
تنها نیستم چون شکر خدا انقدر دوستان و خانواده ی خوبی دارم که هر لحظه که بخواهم یک ادم خوب و سالم را کنارم دارم.
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان